
Д-р Даниела Дариткова: Народното събрание ще продължи с гласуването на Закона за здравното осигуряване
26 юли 2012 | 10:51 | Агенция „Фокус“
Начало / Народно събрание
София. Народното събрание ще продължи с гласуването на промените в Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване. Основната промяна, която предизвика емоции и спорове между депутатите, е прелицензирането на здравноосигурителните дружества като застрахователни във връзка с изискване на действащите европейски директиви. Това каза в предаването „Добро утро, България” на Радио „Фокус” председателят на парламентарната комисия по здравеопазване д-р Даниела Дариткова. Тя допълни, че промяната предизвиква разгорещени дебати, но е неизбежна, защото срещу България вече има стартирала наказателна процедура, каза Дариткова. Тя допълни, че причината е, че не сме привели дейността на тези наши дружества в съответствие с европейските директиви, което е задължение на България като страна членка на ЕС.
Д-р Даниела Дариткова поясни, че в полученото през януари мотивирано писмо пише, че ако тези условия не бъдат изпълнени, ще ни бъде наложена санкция в размер на 1 милион евро. По думите на Дариткова това е процес, който е трябвало да се случи още при създаването на тези здравноосигурителни дружества. Имало е намерение и от предишните управляващи да се направи възможно тези дружества да участват в основния пакет за социална сигурност, т.е те да ползват част от осигуровките, които плащаме за здраве, но това не се е реализирало във времето. Дариткова бе категорична, че по този начин не се слага кръст на доброволното здравно осигуряване, защото по смисъла на дейностите си повтаря модела на застраховането.
© 2012 Всички права запазени. Позоваването на Информационна агенция „Фокус“ е задължително!
Свързани новини
26 юли 2012 | 11:41 / Агенция „Фокус“ / Здравеопазване
София. Отпадна предложението да не е възможно прехвърляне или придобиване на имоти, ако не си здравно осигурен. Това заяви пред журналисти в парламента председателят на парламентарната Комисия по здравеопазването Даниела Дариткова от ПГ на ГЕРБ, предаде репортер на Агенция „Фокус”. Депутатите приеха окончателно промените в Закона за здравното осигуряване. Депутатите отхвърлиха предложението на вносителя по параграф 32 от промените в Закона за здравното осигуряване – да не е възможно прехвърлянето и придобиването на имоти, ако прехвърлителят или купувачът нямат редовни здравноосигурителни права. Имаше много предложения от народни представители за отпадане на този параграф. Тези предложения бяха подкрепени и в комисия от всички, с изключение на депутатите от ГЕРБ. В зала беше отхвърлено и предложението на Даниела Дариткова и на група народни представители за редакционна корекция на текста по вносител и параграфът като цяло не беше подкрепен.
„В сега действащия текст има декларативен характер заявлението на лицето, което извършва действия с имоти или коли за това, че то не дължи здравни осигуровки, други осигуровки и данъци, но само в случаите, когато те са изискуеми. Според всички юристи, които се изказаха в зала, единствено това не противоречи на Конституцията и с правото на собственост и разпореждане с нея”, обясни Даниела Дариткова. Здравната комисия е извършила консултация, след като текстът беше внесен от вносителите, и са направени съответните корекции, които са съобразени с юридическите мнения и окончателните текстове и отхвърлянето им са факт в зала. Задължението за заплащане на здравни вноски е разписано в закона, нарушенията се санкционират. Има опити да се подобри събираемостта чрез различна промяна в сроковете за това кога едно лице плаща и кога може да ползва осигуряването си, посочи Дариткова.
Трябва да се направи обстоен анализ на здравно неосигурените и да се направи комплекс от мерки, които да подобрят събираемостта на здравните вноски, защото солидарният модел трябва да бъде такъв за всички както на входа на системата, когато всички плащат, така и на изхода на системата, когато всички имат право да получават здравни услуги.
„Засега се търсят експертни становища от страна на НАП и Агенцията за социално подпомагане дали може наистина здравно неосигурените, които според НЗОК в нейния масив са около 1 300 000 души (това са лицата, които са заявили избор на личен лекар, но са здравно неосигурени към момента), да се направи анализ на техния социален статус и да се направи анализ на профила им. На този етап се оказва, че има известни затруднения в създаването на един такъв анализ, защото може да се получи информация за това кои са на трудови договори, кои разполагат с имущество, но информацията е доста разнопосочна и ще трябва доста време, за да се направи един такъв анализ. Би следвало, на един такъв анализ да почиват и мерките, които тепърва ще се предприемат”, смята председателят на здравната комисия в парламента Даниела Дариткова.
Радостина ГЕОРГИЕВА
25 юли 2012 | 15:37 / Агенция „Фокус“ / Народно събрание

Радостина ГЕОРГИЕВА
Вашият коментар
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.